Czasami działka na której stoi dom jednorodzinny niestety nie może być podłączona do głównego systemu wodno-kanalizacyjnego. Może wynikać to z różnych czynników, ale alternatywnym rozwiązaniem będzie budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednym z ważnych jej elementów będzie przydomowa przepompownia ścieków.
Przepompownie przydomowe – co to jest?
Przepompowanie przydomowe są częścią kanalizacji ściekowej, odpowiedzialną za odbieranie ścieków z jednego albo więcej gospodarstw domowych. Następnie zebrane nieczystości są transportowane z użyciem systemu ciśnieniowego do głównej sieci kanalizacyjnej, najbliższej oczyszczalni ścieków, albo do naszej przydomowej oczyszczalni ścieków.
Nowoczesne przepompownie przydomowe cechują się kompaktową formą i w ich skład wchodzą cztery podstawowe elementów, takie jak specjalny zbiornik, zestaw pomp, części hydraulicznych, a także układ automatyki. Przepompownie ścieków umieszczane są najczęściej blisko budynków, ale poza ich obrębem, w odległości 5 do 10 metrów.
Co brać pod uwagę, wybierając przepompownię?
Przydomowa przepompownia ścieków pełni istotną funkcję, dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi, by dokonany wybór był świadomy i rozsądny. Podstawowym elementem określającym rodzaj koniecznej przepompowni będzie cel jakiemu ma ona służyć. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje przepompowni i każdy z nich będzie odpowiedni do wykonania różnych zadań. W związku z tym inną przepompownię zastosujemy, jeśli będzie ona transportować jedynie deszczówkę, a zupełnie inną, gdy będzie odprowadzać ścieki komunalne.
Musimy mieć świadomość, że trudno będzie nam osobiście dokonać najlepszego wyboru, ponieważ nie posiadamy specjalistycznej wiedzy. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy nie tylko wybiorą nam rodzaj przepompowni, ale również zaplanują całą instalację, a zazwyczaj także ją zamontują.
Inne ważne parametry przepompowni
Przepompownie przydomowe różnią się wieloma parametrami, w tym swoją średnicą. Wpływa ona na czas zalegania nieczystości, dlatego najkorzystniej jest wybrać najmniejszą średnicę radzącą sobie z daną ilością ścieków.
Należy przeanalizować również materiał, z którego jest wykonany główny zbiornik danej przepompowni ścieków. Na rynku znajdziemy zazwyczaj trzy rodzaje zbiorników. Pierwszy rodzaj to lekkie zbiorniki, które wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości PEHD. Drugi to tradycyjne, ciężkie wykonane z beton, albo trzeci rodzaj, pośredni, to zbiorniki z polimerobeton cechującego się dużą wytrzymałością.