Ciekawe

Ekspresowy barszcz z koncentratu – czy może być zdrowy?

1.25KViews

Jedną z ulubionych zup Polaków jest bez wątpienia barszcz czerwony. Najchętniej spożywana jest jego świąteczna wersja — barszcz czysty podawany z uszkami, pierogami lub krokietami. Przygotowanie tego dania jest czasochłonne, a wersje ekspresowe są często mało zdrowe. Czy da się przygotować tę zupę błyskawicznie i zdrowo jednocześnie?

Dobry koncentrat barszczu czerwonego — gwarancja jakości oraz smaku

Bardzo często wybieranym sposobem na barszcz czerwony jest przyrządzanie barszczu z torebki. Taki barszcz nijak się ma do tego przyrządzanego na bazie koncentratu barszczu czerwonego. Jest on niezwykle ubogi w smaku, a także bardzo często zawiera bardzo wiele szkodliwych dla zdrowia substancji.

Chociaż koncentrat barszczu czerwonego jest z reguły zdrowszy, tutaj też producenci potrafią dodać szkodliwe substancje. Trzeba wiec dokładnie czytać etykietę. Warto też wspomnieć, że często małe lokalne firmy produkują koncentraty barszczu czerwonego o jakości przewyższającej jakość produktów wielkich firm i bijące je na głowę pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia. Warto też zwrócić uwagę na koncentrację buraków w koncentracie, gdyż w kiepskiej jakości produktach jest ona zbyt niska.

Ekologiczne kostki rosołowe i przyprawy warzywne oraz reszta

Do szybkiego przygotowania barszczu czerwonego z koncentratu używa się kostek rosołowych. Te produkowane przez wielkie firmy są jednak pełne szkodliwych dla zdrowia substancji. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju kostkami warzywnymi czy warzywnymi przyprawami w granulkach, których można użyć, aby jeszcze bardziej skrócić proces przygotowania barszczu.

Można jednak wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością i kupić w nim ekologiczne kostki rosołowe i warzywne, które zawierają jedynie naturalne i zdrowe substancja, a przy tym zapewniają wspaniały smak. Zamiast kostki warzywnej można użyć też rozdrobnionych warzyw suszonych lub mieszanki zmielonych warzyw zawierającej sól morską. Taka przyprawa zastąpi niezdrowe odpowiedniki tych dostępnych w sklepach spożywczych. Jedynymi przyprawami, jakie trzeba będzie jeszcze dodać do barszczu, są liście laurowe, majeranek, a także inne przyprawy dodawane według uznania.

W wielu sklepach dostępne są także świetnej jakości uszka, pierogi i krokiety, które w niczym nie ustępują tym domowym i są tak samo zdrowe. Zdrowy i szybki barszcz można więc przygotować dokonując wyboru dobrego koncentratu barszczu czerwonego oraz reszty składników. Szybkość nie zawsze musi oznaczać zły wpływ na zdrowie. Podstawowym warunkiem jest zdrowe podejście do wyboru produktów.

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz w sklepie Vitapol