Ciekawe

Ekstremalny prezent – skok w tandemie

1.03KViews

Pomimo tego, że tradycja dawania prezentów z okazji różnych uroczystości jest wciąż żywa, to obecne prezent różnią się od tych sprzed lat. Dzisiaj szukamy przede wszystkim prezentów dostarczających wyjątkowe emocje. Czy skoki w tandemie to dobry pomysł na prezent?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że skoki spadochronowe nie są dyscypliną dla każdego. Mowa tutaj nie tylko o dobyciu profesjonalnego kursu spadochronowego i uzyskaniu licencji pozwalającej na bezpieczne, samodzielne skoki spadochronowe, ale również o skokach w tandemie. Skoki spadochronowe są wymagającą dyscypliną – zarówno pod względem psychicznym, jak i pod względem zdrowotnym. Wśród schorzeń eliminujących z możliwości odbycia bezpiecznego skoku można wymienić przykładowo chociażby lęk wysokości, problemy kardiologiczne, problemy z układem nerwowym, cukrzycę czy nawet skrzywioną przegrodę nosową. Lista schorzeń uniemożliwiających bezpieczne skoki jest jednak znacznie dłuższa i powinna być udostępniona do wglądu przed zakupem karnetu na skok spadochronowy w tandemie.

Skoki w tandemie

Czym są jednak skoki w tandemie? Wbrew pozorom nie potrzebujemy do nich specjalnej licencji, ani umiejętności, a do bezpiecznego skoku wystarczy kilkunastominutowe szkolenie przed skokiem. Skoki w tandemie odbywają się przy pomocy specjalnej uprzęży, która łączy skaczącego wraz z instruktorem. Pomimo tego, że to na instruktorze ciążą wszystkie obowiązki podczas skoku i to on odpowiada za bezpieczeństwo, to emocje dla obu skoczków są identyczne. Co jednak istotne, w pełni można skupić się na widokach i emocjach, a nie na fizyce samego skoku.

Ile to kosztuje?

Z jakim wydatkiem należy się jednak liczyć decydując się na zakup karnetu na skoki tandemowe? Skoki tandemowe to wydatek przeważnie w okolicach kilkuset złotych. Jest to jednak znacznie mniejsza kwota niż profesjonalny kurs spadochronowy – te potrafią kosztować po kilka tysięcy złotych w zależności od zakresu szkolenia i miejsca jego odbywania (w lokalizacjach bardziej widokowych są one droższe).

Podsumowując, skoki tandemowe mogą okazać się dobrym prezentem dla osoby, która lubi ekstremalne wrażenia i emocje. Wbrew pozorom wyskoczenie z lecącego samolotu nie jest wcale takie proste i łatwe, na jakie wygląda.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

zobacz zobacz https://radioemaus.pl/aktualnosci/jakie-ubezpieczenie-samochodowe-wybrac-dla-starszych-pojazdow/