Znaczna część osób szukających ekonomicznego środka transportu decyduje się na samochód napędzany gazem. Warto mieć świadomość, że każdy właściciel samochodu na gaz musi przykładać szczególną wagę do dbałości o stan techniczny swojego mienia. Oprócz corocznych przeglądów, należy regularnie dokonywać homologacji butli. Czym jest homologacja butli LPG? Sprawdź!
Homologacja butli LGP – w trosce o bezpieczeństwo
Czym jest homologacja butli LPG? Pod tą nazwą kryje się nic innego, jak dopuszczenie do ruchu pojazdu z zamontowaną instalacją gazową. Badanie techniczne można wykonać warsztacie posiadającym upoważnienie wystawione przez TDT (Transportowy Dozór Techniczny). Na stronie internetowej TDT znajdziesz listę zakładów oferujący tego rodzaju usługi. Koszt homologacji butli wynosi około 250 zł, a zakup nowej to wydatek rzędu 500 zł. Na butlach legalizowanych w Polsce musi znajdować się znak 67 R oraz informacje dotyczące daty produkcji, ciśnienia w zbiorniku gazowym oraz dane wytwórcy.
Kiedy należy wykonać homologację butli?
Homologacja jest ważna przez 10 lat. Według obowiązującego prawa, samochód z instalacją gazową można użytkować przez 20 lat, jednak po 10 latach należy wykonać badania techniczne. Ponadto, legalizacji butli należy dokonać w kilku przypadkach:
- kiedy montujemy instalację gazową;
- sprowadzamy używany samochód zza granicy;
- samochód został uszkodzony (nawet nieznacznie);
- montujemy w samochodzie nowy zbiornik;
- kiedy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez służby.
Warto mieć świadomość, że korzystanie z samochodu na gaz niemającego homologacji potwierdzającej dopuszczenie pojazdu do ruchu jest niezgodne z prawem. Homologacja butli może wiązać się z drobnymi naprawami.