Ciekawe

Jak uprawiać palmy w ogrodzie?

499Views

Palmy to rośliny charakterystyczne dla ciepłego, międzyzwrotnikowego klimatu. Wydawać by się mogło, że w Polsce nie ma dla nich odpowiednich warunków. Rośliny te jednak często zdobią nasze domy, a latem również balkony, tarasy i ogrody. Nie każdy jednak wie, że istnieją odmiany, które cały rok mogą spędzić w naszym ogrodzie. Czy palmy faktycznie mogą być mrozoodporne – wyjaśniamy.

Dlaczego tak chętnie Polacy sięgają po palmy?

Palmy to wyjątkowo dekoracyjne rośliny. Mają piękne, duże, pierzaste liście, a wiele odmian również ciekawie wyglądający pień. To jednak niejedyny powód popularności tych roślin. Wakacje pod palmami -przyjemne skojarzenie ciepła, radości i odpoczynku z całą pewnością też wpływa na popularność tych roślin.

Do tego palmy są wyjątkowo łatwe w uprawie i naturalnie usuwają zanieczyszczenia powietrza. Zimą mogą być ozdobą salonu, a latem z chęcią rozgoszczą się na tarasie lub w ogrodzie. Ciągłe przenosiny między domem a ogrodem bywają jednak kłopotliwe, zwłaszcza że bo palmy to stosunkowe duże rośliny. Jednak są odmiany, które mogą sprostać warunkom naszej strefy klimatycznej. Takie odmiany przy odpowiedniej pielęgnacji mogą z powodzeniem być uprawiane w przydomowych ogródkach.

Które odmiany palmy nadają się do całorocznej uprawy w ogrodzie?

Palmy naturalnie występują głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Jednak część odmian tej rośliny przystosowała się do trudniejszych warunków klimatycznych. Takie odmiany zyskało miano mrozoodpornych, choć to określenie może być nieco mylące. Najbardziej wytrwałe odmiany palmy radzą sobie co prawda z kilkustopniowym mrozem, jednak długotrwały, silny mróz może już im zaszkodzić. Można jednak temu zaradzić odpowiednio zabezpieczając roślinę przed zimą.

W Polsce najczęściej uprawia się palmy z rodziny szorstkowców. Odmiany takie jak szorstkowiec Fortunego i szorstkowiec Wagnera są najbardziej odporne na zimowe warunki. Wśród innych odmian spotykanych czasem w polskich ogrodach wyróżnia się między innymi palmę chilijską (miodową) oraz karłatkę niską.

Jak zabezpieczyć palmy przed zimą?

Odmiany palm, które sadzi się w naszej strefie klimatycznej do gruntu nazywane są mrozoodpornymi. Jednak by faktycznie mogły one przetrwać zimę trzeba im nieco pomóc. Palma takiej odmiany poradzi sobie z lekkim mrozem, jednak jesienią nikt nie da nam gwarancji, że zima będzie łagodna.

Posiadacze palm ogrodowych muszą liczyć się z koniecznością wykonania pewnych prac. Na szczęście nie są one skomplikowane. Wystarczy pokryć korzenie palmy grubą warstwą ściółki a część nadziemna owinąć białą włókniną. Bardziej zapobiegliwi mogą dodatkowo owinąć bryłę korzeniową kablami grzewczymi i w razie tęgich mrozów nieco podgrzać glebę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.

pulications.org eopia.pl https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/