Zdrowie i zdrowe produkty to często używane hasła, które przyciągają klientów jak magnes. Współcześnie, dla coraz większej grupy ludzi kwestia zdrowego odżywiania się, czy ogólniej -zdrowego trybu życia jest istotna. Na rynku pojawia się też wiele produktów, określanych jako zdrowe.
Czym jest zdrowa żywność?
W najprostszym ujęciu – zdrowe produkty żywnościowe to takie, których regularne spożywanie jest przynajmniej neutralne dla zdrowia, to znaczy, nie powoduje dla niego żadnych negatywnych konsekwencji. Wiele produktów, określanych jest też jako zdrowe, o ile nie są spożywane w nadmiarze. W dyskusji, która rozwinęła się na ten temat – zwłaszcza za pośrednictwem internetu – przewija się kilka motywów. Popularny mit mówi, że wszystko jest zdrowe – o ile spożywane jest w odpowiednio małych ilościach. W oczywisty sposób przeczą takiemu podejściu dane naukowe. Wiele obecnych w zachodniej diecie produktów, powoduje negatywne dla zdrowia konsekwencje, niezależnie od spożywanej ilości. Do takich produktów należą: alkohol, czerwone mięso, czy żywność wysoko przetworzona.
Czym faktycznie jest, a czym nie jest zdrowa żywność?
Każdy producent zdrowej żywności wskazuje na szereg cech swoich produktów, które pozwalają scharakteryzować je jako zdrowe. Należą tu cechy, które można podzielić na kilka kategorii.
Produkty przeznaczone dla grup o specyficznych potrzebach. Należą do nich na przykład produkty bezglutenowe, nisko-tłuszczowe, niezawierające laktozy etc. Doniesienia o szkodliwości dla zdrowia składników, których wymienione produkty nie zawierają są najczęściej elementem internetowej mitologii i nie znajdują potwierdzenia w nauce.
Produkty, których działanie prozdrowotne zostało faktycznie potwierdzone przez naukę. Należy tu wiele produktów o działaniu przeciwzapalnym, czy minimalizującym ryzyko wystąpienia wielu powszechnie występujących chorób.
Właściwa zdrowa żywność, czyli żywność, pozbawiona szkodliwych dla zdrowia dodatków. Lista szkodliwych substancji jest bardzo długa, a uzupełniana jest na bieżąco. Należą do nich między innymi różnego rodzaju pestycydy i herbicydy (obecne w warzywach i owocach, ale także produktach zbożowych, mlecznych i mięsie), hormony i antybiotyki stosowane w przemysłowej hodowli, a także dodatki do żywności, takie jak konserwanty, polepszacze smaku, czy słodziki.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vitapol