Ciekawe

Miniaturowy las w domu

580Views

 

Wiele osób marzy o zielonym tarasie i ogrodzie. Dzięki temu można się wyciszyć, nabrać dystansu oraz odciążyć umysł. Niestety posiadacze mieszkań, nie zawsze mają taką możliwość. Alternatywą dla dodatkowej przestrzeni zielonej, mogą być odpowiednio dobrane rośliny i krzewy w domu, które nadadzą wnętrzu ogrodowego klimatu.

Drzewka w mieszkaniu?

Nie każdy może sobie wyobrazić posiadanie drzew czy krzewów w małym mieszkaniu w bloku. Jest to jednak możliwe dzięki sztuce Bonsai. Bonsai to żywe drzewka, które za pomocą odpowiedniego przycinania oraz pielęgnacji stają się skarłowaciałe. Dzięki tej technice można mieć w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu, własne miniaturki drzew.

Dodatkowo sztuka bonsai jest swego rodzaju filozofią. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wywodzi się ona z Chin, które jak wiadomo, cenią sobie tradycje oraz odpowiednie podejście do natury. Kiedyś uprawa Bonsai była przywilejem arystokratów oraz duchownych. Kilka wieków temu została spopularyzowana również wśród zwykłych ludzi.

Jak uprawiać drzewka?

Przede wszystkim podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniego drzewka. Według ekspertów tej sztuki najlepszymi gatunkami do uprawy są sosny, cisy, świerki, jałowce i dęby. Można zakupić już gotowe drzewko, które należy pielęgnować. Jest to rozwiązanie wygodniejsze dla osób początkujących, ale oczywiście bardziej kosztowne.

Dla osób, które chciałyby same zająć się uprawą od początku, poleca się zakupienie prebonsai, czyli surowego materiału do samodzielnego formowania. Można również kupić sadzonki lub wysiać wybrane drzewko. Tego typu rozwiązanie jest tańsze, ale wymaga wiele cierpliwości, aby drzewko odpowiednio wyrosło.

Jak formować drzewka?

Największym wyzwaniem w uprawie Bonsai jest odpowiednie formowanie drzewek, aby uzyskać oczekiwany kształt i formę. Podstawą pielęgnacji jest odpowiednie cięcie. Dzięki przycinaniu drzewko stale utrzymuje miniaturowy rozmiar i piękny kształt.

Najlepszym czasem na takie zabiegi jest wiosna lub lato, w zależności od rodzaju drzewka. Warto mieć odpowiednio ostre nożyce lub kleszcze, aby nie powodować zbyt dużych ran. Sprawdzą się lepiej niż tradycyjny sekator.

Nie ma złotych reguł przycinania, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Jeśli gałęzie występują na podobnej lub tej samej wysokości, należy je częściowo wyciąć. Dotyczy to również gałęzi wykrzywionych i skręconych.

Oprócz przycinania istotne jest również drutowanie za pomocą aluminiowych drutów. Gałęzie są ostrożnie owijane, wyginane i kształtowane. Drut należy usunąć w odpowiednim momencie, aby nie wrastał w gałęzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.

https://spottedlublin.pl/oc-czy-ac-roznice-miedzy-podstawowymi-rodzajami-ubezpieczen-samochodowych/ live url https://dziennikelblaski.pl/1053513