Zdrowie i Uroda

Na czym polega badanie glukozy w ciąży?

907Views

Każdej kobiecie ciężarnej między 24. a 28. tygodniem ciąży rekomendowane jest wykonanie badania poziomu cukru we krwi. Krzywa cukrowa w ciąży jest testem niezwykle istotnym, gdyż pozwala na wykrycie cukrzycy ciążowej, która może zagrażać zdrowiu dziecka. Na czym polega to badanie i czy należy się go bać?

Na czym polega badanie glukozy w ciąży?

Test obciążenia glukozą, potocznie zwany krzywą cukrową nie należy do najprzyjemniejszych, aczkolwiek niezwykle istotnych, stąd ciężarne kobiety nie powinny go unikać. W trakcie badania diagnosta pobiera krew trzykrotnie, celem pomiaru wartości glikemii, czyli stężenia cukru. Pierwsze pobranie ma miejsce na czczo. Następnie kobieta otrzymuje do wypicia roztwór 75 g glukozy. Jest to najbardziej nieprzyjemny moment całego badania – słodki napój może wywoływać mdłości. Roztwór należy spożyć w całości w przeciągu 5 minut. Kolejne pobrania krwi mają miejsce 60 i 120 minut po wypiciu glukozy.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania należy zgłosić się do poradni na czczo, najlepiej w godzinach porannych. Na kilka dni wcześniej powinno się prowadzić normalną dietę, bez ograniczania spożycia węglowodanów. Na wyniki badania wpływ mają takie czynniki jak stres, czy wysiłek fizyczny. W dniu testu należy więc być zrelaksowanym i wyspanym, a w trakcie badania przebywać najlepiej w pozycji siedzącej, unikając nadmiernego wysiłku.

Krzywa cukrowa normy

– na czczo < 92 mg/dl (5,1mmol/l),
– po 1h < 180mg/dl (10,0mmol/l),
– po 2h < 153mg/dl (8,5mmol/l).

Jeżeli wynik któregokolwiek z trzech pomiarów jest podwyższony, lekarz rozpozna cukrzycę ciążową. W przypadku znacznego wzrostu glikemii rozpoznaje cię cukrzycę w ciąży – jest to odmienna jednostka chorobowa, różnica w nazewnictwie nie jest więc przypadkowa.

Podwyższone wartości glikemii w ciąży – co dalej?

W zależności od wyników badań, lekarz rozpoznaje cukrzycę ciążową lub cukrzycę w ciąży. Cukrzyca ciążowa jest bardziej korzystnym rozpoznaniem – najczęściej odpowiada na leczenie dietą i ograniczenie spożycia węglowodanów i znika po porodzie. Cukrzyca w ciąży to po prostu cukrzyca, na którą kobieta choruje już od jakiegoś czasu, ale została wykryta dopiero w badaniu krzywej cukrowej w ciąży. Jej pojawienie się nie ma związku ze stanem błogosławionym, w związku z czym nie znika po rozwiązaniu. Obydwie jednostki chorobowe zagrażają zdrowiu dziecka, nie należy więc ich bagatelizować. Kobieta powinna bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, gdyż podwyższone wartości glikemii u matki prowadzą do makrosomii płodu, a rzadziej do wad serca czy układu nerwowego.

https://pinshape.com/users/5361137-tofidep216#designs-tab-open https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-mis-prostokat/ Kwietnik kubik stalowy loft