Dom i Wnętrze

Płyty stropowe sprężone – co warto o nich wiedzieć?

1.06KViews

W Polsce, jak i zresztą na całym świecie jest bardzo duży boom na płyty stropowe sprężone, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które planują budowę domu i szukają solidnych i wytrzymałych materiałów, które znacząco przyśpieszą wszelkie prace budowlane.

Jak produkowane są płyty stropowe sprężone?

Do produkcji płyt stropowych sprężonych używa się specjalnej mieszanki betonowej (najczęściej o klasie C40 albo C50). Pamiętać należy jednak o tym, że o wytrzymałości i rozpiętości płyt decyduje przede wszystkim zbrojenie. Większość czołowych producentów na rynku korzysta ze sprężonych linek stalowych, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej.

Każde zbrojenie jest wstępnie naprężane i dopiero wówczas można zabetonować poszczególne płyty. Podczas krzepnięcia pojawiają się stosowne siły sprężające, dzięki czemu twardnienia betonu są bezpośrednio do nich przekazywane. Oryginalne płyty stropowe sprężone mogą pochwalić się wytrzymałością od 5 do nawet 40 kN/m2. Tradycyjne stropy mogą pochwalić się wytrzymałością około 4-8 kN/m2.

Jak przebiegają prace?

Stop z płyt sprężonych można wykonać nawet w jeden dzień roboczy. Przy pomocy dźwigu można błyskawicznie ułożyć poszczególne płyty w wyznaczonych pozycjach (jedna obok drugiej). Na bokach płyt znajdują się zawsze wyprofilowane zamki, dzięki którym można błyskawicznie połączyć ze sobą poszczególne płyty. Warto wspomnieć także i o tym, że w razie potrzeby bez żadnego większego problemu można dociąć płyty.

Górne styki wypełnia się specjalną zaprawą cementować, która jest bardzo elastyczna i może pochwalić się dużą wytrzymałością. W ten prosty sposób można praktycznie całkowicie wyeliminować klawiszowanie stropu.

Jeżeli chodzi o same wieńce to zazwyczaj betonuje je się w prefabrykowanych kształtach (U albo L), w których powinno ułożyć się dodatkowe zbrojenie. Jeżeli istnieje taka potrzeba to poszczególne kanały płyt należy zamknąć odpowiednimi denkami. W ten sposób beton nigdy nie dostanie się do ich wnętrza. Po wykonaniu stropu można od razu przystąpić do pozostałych prac budowlanych.

Solidny sufit

Spód płyt stropowych sprężonych jest dość gładki. Wynika to oczywiście z tego, że beton leje się na blachach stalowych. Aby pokryć płyty stropowe sprężone tynkiem, należy najpierw pokryć je specjalną siatką tynkarską, która zapewni odpowiednią przyczepność.

Osoby, które preferują wnętrza w stylu loftowym albo skandynawskim, mogą oczywiście pozostawić surowe płyty, które prezentują się naprawdę bardzo okazale. Wiele osób szpachluje jedynie styki płyt.

Więcej informacji znajdziesz na stronie płyty stropowe sprężone.