Dom i Wnętrze

Szafa z lustrem do małej sypialni. Jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń?

1.17KViews

Szafa z lustrem to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia sypialni, lecz także szansa na optyczne powiększenie przestrzeni w małym pomieszczeniu. Niewielki pokój do spania to bowiem przypadłość wielu mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze sypialni, aby bez trudu pomieścić swoje rzeczy, a jednocześnie sprawić, że będzie ona wyglądała przestronnie i komfortowo.

W artykule podpowiemy:

  • Jaka powinna być szafa do sypialni?
  • W jaki sposób szafa przesuwna z lustrem powiększa optycznie przestrzeń?
  • Jak jeszcze możesz wizualnie powiększyć niewielką sypialnię?

Szafy do sypialni – jak je wybierać?

Ustawienie w sypialni dużej szafy na ubrania stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Przede wszystkim nie musisz rano biegać po mieszkaniu w poszukiwaniu stroju na dziś – wszystko masz bowiem dostępne na wyciągnięcie ręki, tuż po wstaniu z łóżka. Aby taka szafa dobrze spełniała swoją funkcję, należy zadbać o to, żeby miała zarówno półki, jak i szuflady czy drążki na wieszaki. W tym względzie proporcje należy ustalić zależnie od tego, jakiego rodzaju odzieży mamy najwięcej. Szafa do małej sypialni powinna być obszerna, długa i stosunkowo niegłęboka. Warto jednak postawić na model wysoki, sięgający aż do sufitu. Dzięki temu na górnych półkach można upchnąć rzeczy, których nie potrzebujemy na co dzień, ale musimy gdzieś je przechowywać.

Mebel na ubrania – a szczególnie szafa w małej sypialni – może być wolnostojący lub wkomponowany we wnękę. W niewielkich pomieszczeniach szczególnie dobrze sprawdzają się modele z drzwiami przesuwnymi. Pozwalają one bowiem zaoszczędzić miejsce, które trzeba zapewnić do otwierania drzwi w tradycyjnej szafie. Jeśli układ pomieszczenia daje taką możliwość, dobrym rozwiązaniem wydają się też meble narożne. Niezależnie jednak od konkretnego kształtu, należy pamiętać o tym, że najlepsza szafa do małej sypialni to model z lustrem. Daje on dużo wygody podczas przymierzania strojów, zapewnia ciekawy element estetyczny oraz pozwala optycznie powiększyć przestrzeń.

Szafa przesuwna z lustrem – jak wpływa na wygląd sypialni?

W szafie z lustrem odbijają się sprzęty i meble znajdujące się w pokoju, co nadaje pomieszczeniu głębi i sprawia, że wydaje się ono większe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sypialni o małym metrażu lub nietypowym kształcie – np. stosunkowo wąskich i długich. Dodatkowo lustrzane drzwi czy boki mebla odbijają światło, co rozjaśnia pomieszczenie i potęguje wrażenie przestronności wnętrza. Jeśli jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj też o drugiej stronie medalu. Lustro odbije bowiem naprawdę wszystko – także i ewentualny bałagan panujący w pokoju. Jeżeli więc masz tendencję do tego, aby łóżko zostawiać w nieładzie i rozrzucać swoje rzeczy po całej sypialni, wówczas raczej wybierz inny model szafy – albo zmień nawyki.

Lustra wkomponowane we fronty czy boki szafy mogą mieć różne ciekawe kształty czy zdobienia. W przypadku np. trzydrzwiowej szafy przesuwnej lustro montuje się zwyczajowo na środkowych drzwiach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z luster stworzyć artystyczne mozaiki czy pooddzielać je od siebie zdobnymi listwami. W ten sposób można uzyskać ciekawy efekt, który nada pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Zwróć też uwagę na fakt, że często możesz wybrać rodzaj szkła do wykonania lustra, jak również dodatkowo je podświetlić – przy użyciu np. lampek LED dopasowanych do kolorystyki sypialni.

Jak jeszcze możesz powiększyć przestrzeń w małej sypialni?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że małym pomieszczeniom służą jasne barwy. Jeśli więc wybierasz meble do niewielkiej sypialni, postaw raczej na szafę o białych bokach czy frontach. Pamiętaj jednak, że jest to kolor wymagający częstego czyszczenia – widać na nim bowiem nawet najmniejsze smugi. Jeśli więc postawa perfekcyjnej pani domu nie jest Ci bardzo bliska, zastanów się nad szafą o nieco mniej wymagających barwach – np. jasnego drewna, beżu czy delikatnej szarości. W przypadku gdy chcesz postawić na odważniejszy wystrój kolorystyczny, możesz zaszaleć z rozmaitymi pastelami, które nadadzą sypialni łagodnego i spokojnego charakteru.

Pamiętaj też, że niewielkie pomieszczenia nie powinny być przeładowane detalami. Dobrze wyglądają w nich stosunkowo drobne, niemasywne szafki czy stoliki nocne. Nie należy przesadzać z dekoracjami, których natłok mógłby robić wrażenie nieporządku. Szczególną uwagę zwróć też na okna – za dnia powinny one wpuszczać możliwie jak najwięcej światła. Na wieczór i noc można je zasłaniać prostymi roletami czy lekkimi zasłonami w jasnych, naturalnych barwach. Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsca, można się zdecydować na przesuwne lub harmonijkowe drzwi do sypialni. Warto też zadbać o atrakcyjne oświetlenie pomieszczenia – sprawdzą się tu żarówki o nastrojowym, ciepłym świetle, a także lampy dające magiczne refleksy na ścianach.

Jeśli szukasz szafy do sypialni, koniecznie wejdź na Allegro i sprawdź, jak szeroki wybór modeli masz do wyboru. Zaplanuj przestrzeń w pomieszczeniu, dobierz odpowiednie kolory oraz wzory – i przekonaj się, że piękna szafa z lustrem w dużej mierze zdecyduje o wystroju wnętrza i jego charakterze.

https://boo.pl/dlaczego-warto-wykupic-ubezpieczenie-szkolne-dla-swojego-dziecka/ zobacz Wysoki stolik do kuchni