Z pewnością w kolekcji każdej miłośniczki błyskotek znajdzie się kilka par kolczyków albo bransoletka kupiona na bazarku w okazyjnej cenie. Na opakowaniu nie znajdziemy zazwyczaj konkretnych informacji o składzie stopu, z którego wykonana jest tego typu biżuteria. Niestety, kupowanie metalowych produktów z niepewnych źródeł może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego?
UWAGA! Nikiel!
Zanim sięgniesz po kolejny tani łańcuszek z promocji, zastanów się dwa razy. Niecertyfikowana biżuteria przeważnie zawiera w swoim składzie nikiel – metal o srebrzystej barwie i wysokim połysku. Kontakt skóry z metalem o dużym stężeniu tego pierwiastka może doprowadzić do wystąpienia ostrej reakcji alergicznej.
Liczna osób cierpiących na alergię niklową z roku na rok wzrasta. Na całym świecie aż 17% kobiet i 3% mężczyzn boryka się z przykrym problemem. Na baczności powinny mieć się szczególnie młode dziewczęta. Specjaliści zaznaczają, że to właśnie nastolatki są głównymi nabywczyniami niskiej jakości biżuterii i znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zachorowania na alergię.
Uczulenie na biżuterię – co robić?
Jeśli w miejscu, gdzie przeważnie nosisz łańcuszek, pierścionki, zegarek czy kolczyki zauważyłaś pokrzywkę, czerwone plamy i odczuwasz swędzenie, możesz mieć niemal pewność, że uczulenie na biżuterię dotyczy również ciebie. Nie bagatelizuj niepokojących objawów! Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który potwierdzi lub wykluczy twoje podejrzenia. Do postawienia diagnozy konieczne będzie wykonanie odpowiednich testów alergologicznych. Leczenie alergii niklowej opiera się głównie na stosowaniu preparatów barierowych, które tworzą na skórze ochronny film. Na stronie alergiananikiel.pl znajdziesz praktyczne porady i informacje, które przybliżą ci zagadnienie alergii niklowej.