O ubezpieczeniach szkolnych mówi się najwięcej tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Właśnie w tym czasie w szkołach pojawiają się przedstawiciele konkretnych firm ubezpieczeniowych i oferują ubezpieczenia szkolne zbiorowe. Warto mieć świadomość, że jako rodzice czy opiekunowie możemy samodzielnie wybrać ubezpieczenie szkolne na konkretnych zasadach. Jak to możliwe?
Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?
Podstawowym pytanie, które zadają rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolny, to czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Okazuje się, że nie jest. Zdecydowana większość rodziców decyduje się jednak na zakup takiej polisy, chcąc jak najlepiej chronić dziecko przed kontuzjami, nieszczęśliwymi wypadkami. Decydując się na ubezpieczenie szkolne, koniecznie zwróćmy uwagę na gwarantowane kwoty ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń grupowych może okazać się, że są one niskie. Chcąc zakupić polisę, która faktycznie zapewni komfort i bezpieczeństwo, warto postawić na ofertę indywidualną. Ubezpieczenie szkolne tego typu dostępne jest w podstawie oraz wariantach, o które może być ono rozszerzone.
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie szkolne to polisa, która chroni nie tylko w czasie lekcji. Ubezpieczenie to obejmuje zajęcia szkolne, ale też wycieczki szkolne, drogę ze szkoły i do szkoły. Ubezpieczenie szkolne działa również w czasie wakacji i ferii zimowych – jest ono ważne przez cały rok szkolny. Ubezpieczeniem mogą być objęte dzieci tuż po urodzeniu, przedszkolaki, dzieci w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz osoby studiujące do 26. roku życia.
Co obejmuje ubezpieczenie szkolne?
Indywidualne ubezpieczenie szkolne obejmuje podstawowy zakres świadczeń (np. wypłata świadczeń w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku lub nagłej śmierci ubezpieczonego). Możliwe jest też rozszerzenie polisy o dodatkowe warianty, w których znaleźć można m.in. zwrot kosztów korepetycji, kiedy ubezpieczone dziecko w następstwie wypadku nie może uczestniczyć w lekcjach.