Motoryzacja

Dlaczego niezbędne jest remontowanie dróg?

1.3KViews

Polska opleciona jest gęstą siecią dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych, jak również kilkoma autostradami i drogami szybkiego ruchu. Aby przejazd tymi drogami był bezpieczny i komfortowy, konieczne jest regularne sprawdzanie stanu nawierzchni i informowanie odpowiednich służb o powstałych utrudnieniach (wypadkach, zderzeniach ze zwierzętami).

Stan dróg a komfort jazdy

Nie ma wątpliwości, że jakość polskich dróg przekłada się bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Stan nawierzchni oraz pobocza powinien  być na bieżąco monitorowany, aby możliwe było ewentualne planowanie prac remontowych czy budowlanych. Prace remontowe powinny być odpowiednio zaplanowane – jeśli konkretny odcinek drogi nie zostanie całkowicie wyłączony z ruchu na czas naprawy, drogowcy powinni zadbać o to, by w jak najmniejszym stopniu utrudniać kierującym ruch.

Jak planowane są remonty dróg?

Zaplanowanie remontów czy rozbudowy węzłów to skomplikowane zagadnienie, które wymaga współpracy różnych służb i ekip remontujących. W praktyce konieczne jest określenie, czy droga ma być wyłączona z ruchu, czy jednak lepsze okaże się wydzielenie dodatkowego pasa, stworzenie ruchu wahadłowego. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest odpowiednie oznakowanie przestrzeni remontowej, co znacząco podniesie bezpieczeństwo kierowców, ale też pozwoli na sprawne przeprowadzanie prac.

Jak tworzone jest oznakowanie na czas remontów dróg?

Stworzenie oznakowania informującego o robotach drogowych i ewentualnej zmianie organizacji ruchu jest jednym z kluczowych elementów podczas przygotowania do remontów. Dzięki oznakowaniu kierowcy mają czas na to, by wyhamować samochód o bezpiecznej prędkości, jak również do zwiększenia odległości z samochodem poprzedzającym. Wykorzystywane oznaczenia to znaki poziome (malowane na jezdni, najczęściej wyznaczającej tymczasowy pas ruchu) i pionowe. Aby możliwe było ustawienie znaków pionowych w dowolnym miejscu, konieczne są podstawy drogowe. Podstawa drogowa Nicrobase jest jedna z najchętniej wybieranych – są trwałe, zabezpieczone przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi. Warto również dodać, że podstawy te wykonywane są w całości z materiałów pochodzących z recyklingu, dzięki czemu możliwe jest wspieranie środowiska naturalnego. Podstawy te dostępne są w dwóch opcjach: 20 i 30 kilogramów.

zobacz lusion-fp7.org zobacz wiecje