Zanim wsiądziesz na swój nowy jednoślad, musisz dopełnić wielu formalności. Pamiętaj o tym, że poruszanie się po drogach nieubezpieczonym pojazdem jest nielegalne. Na ubezpieczenie motocykla masz niewiele czasu – umowa z agentem musi zostać podpisana najpóźniej w dniu rejestracji. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym? Sprawdź!
Podstawowe ubezpieczenie motocykla – OC
Według prawa obowiązującego w Polsce, każdy pojazd mechaniczny musi zostać objęty podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, czyli OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa zapewnia każdemu uczestnikowi ruchu ochronę podczas wypadku czy kolizji. Jeśli z Twojej winy dojdzie do stłuczki, nie będziesz musiał płacić poszkodowanemu z własnej kieszeni. Likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie motocykla obowiązuje rok. Po tym czasie należy odnowić polisę albo podpisać nową umowę z innym ubezpieczycielem. Przegapienie terminu, w którym kończy się ochrona, ma poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.
Dodatkowa ochrona
Kierowcy motocykli, szczególnie drogich modeli z silnikami o dużej pojemności, przeważnie decydują się na poszerzenie podstawowej polisy OC o dodatkowe ubezpieczenia. Jedną z najpopularniejszych opcji jest AC – polisa chroniąca mienie przed kradzieżą, uszkodzeniem i całkowitym zniszczeniem na skutek zdarzeń losowych, aktów wandalizmu i działania sił natury. Ponadto, w długich trasach przydatne okazuje się assistance zapewniające szybką, konkretną pomoc (przede wszystkim techniczną) w nieprzewidzianych sytuacjach. Cena dodatkowych usług w dużej mierze zależy od zakresu ochrony. Im szersze jest zabezpieczenie, tym więcej zapłacisz.