Ciekawe

Jak z tym bojlerem jest? Cóż tu wybrać?

1.02KViews

Przed każdym remontem czy budową domu stajemy przed szeregiem pytań, na które musimy odpowiedzieć. To samo tyczy się instalacji wodnej, a mianowicie bojlera oraz dopasowanej do niego grzałki elektrycznej. Wiadomo, że bojlery posiadają różną pojemność. Mogą mieć zaledwie 40 litrów pojemności ale i także 200 lub więcej. Podobnie sprawa wygląda przy doborze grzałki elektrycznej, które mogą mieć różną moc. Tak więc co robić?

Odpowiedzi na pytania zbliżają do rozwiązania.

Od czego zacząć? Zastanówmy się ile osób będzie korzystać z bojlera. Dla codziennej kąpieli oraz mycie naczyń dla jednej osoby wystarczy zbiornik o pojemności ok. 40 litrów. Dla czterech domowników możemy przyjąć, że bojler powinien mieć 100 litrów pojemności. Co w przypadku gdy dobierzemy bojler za mały lub zbyt duży? Gdy jest za mały, ciepłej wody może nie wystarczyć do kąpieli wszystkich osób w gospodarstwie, natomiast gdy jest zbyt duży (grzałka także musi być o większej mocy) ogrzewa niewykorzystaną ilość wody. Nie jest to nic innego jak zwykła strata energii elektrycznej, która przekłada się na koszty. Grzałka do wody o odpowiednie dobranej mocy zapewni nam ciągle ciepłą wodę bez nadmiernych strat energii elektrycznej.

Jak można jeszcze zaoszczędzić?

Grzałki elektryczne można zaprogramować aby włączały się czasowo. Wiadomo, że największe zużycie ciepłej wody jest po południu oraz wieczorami. Nie musi ona pracować na przykład nocą, kiedy wszyscy śpią. Często też grzałki do bojlera czy też bojlery mają możliwość ustawienia temperatury zadanej. Po co nam woda o temperaturze 60 stopni? Wystarczy przecież w okolicach 35-40 stopni. Czym niższa temperatura zadana, tym mniej energii zużyjemy aby podgrzać wodę do jej temperatury oraz szybciej nagrzejemy wodę. Należy zwrócić także uwagę na przenikalność cieplną bojlera. Nawet najlepsza grzałka do wody może generować wysokie koszty użytkowania gdy nasz bojler szybko będzie oddawać ciepło.

Jaka cena?

Niestety na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Ceny różnią się zależnie od pojemności bojlera, jego budowy, mocy i rodzaju grzałki, rodzaju sterownika oraz producenta. Dla przykładu bojler o pojemności 50litrów z grzałką mocy 1500W może kosztować 250zł lub nawet 400zł. Wiadomo, że jest to inwestycja na lata, tak więc warto się przed wyborem porządnie zastanowić i/lub poradzić fachowca. Odpowiednio dobrany oraz zainstalowany system grzania wody może przynieść spore oszczędności, w przeciwnym jednak wypadku… już nie będzie tak kolorowo.