Ciekawe

Renowacja zabytków – podstawowe informacje

1.04KViews

Nieraz dzieje się tak, że dziedziczymy po dziadkach jakieś zabytkowe przedmioty, obrazy. Czasem też okazuje się, że mamy bardzo korzystną ofertę kupna domu, kamienicy, mieszkania, jednak wiemy, że te obiekty są dość już stare. Co wówczas możemy zrobić? Jak odnowić takie stare obiekty czy przedmioty? Otóż tu przede wszystkim potrzebujemy specjalisty.

Renowacja zabytkowego obiektu – jak to zrobić?

Omówmy na początku renowację obiektu takiego jak dom, dworek czy kamienica. Jak to wygląda? Przede wszystkim musimy sporządzić plan remontu. Zazwyczaj liczą się głównie elementy zewnętrzne, czasem jednak konserwator stwierdza, że wnętrze np. zabytkowa klatka schodowa, są również bardzo istotne i nie należy zmieniać ich stanu.

Przy tworzeniu planów zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, aby choćby i mniej więcej zachować oryginalny styl budynku. Warto potraktować to, jako zabieg dodający naprawdę dużego uroku i ponadczasowej elegancji a nie przykrą konieczność. W końcu miło jest mieszkać w zabytkowy, stylowym domu. Dalej taki plan musi zostać zatwierdzony przez właściwego konserwatora.

Renowacja zabytków – dotacje i pomoce

Wiele osób jednakże stwierdzi teraz, że taka renowacja zabytków przecież zupełnie się nie opłaca. Co bowiem z tego, że nasze mieszkanie, domek czy kamienica będą wyglądały oldschoolowo, skoro trzeba będzie naprawdę się wykosztować na remont?

Otóż warto wiedzieć, że taka renowacja zabytków wcale nie musi być tak kosztowna, jak wszystkim się to wydaje. Przede wszystkim bowiem mamy do dyspozycji naprawdę wiele dotacji, które mogą nam pomóc. Czasami nawet miasto zwalnia nas z czynszu za jakiś okres czasu itp.

Renowacja drobnych przedmiotów i dzieł sztuki

Co zaś mamy zrobić, jeśli po dziadkach odziedziczymy jakieś dzieło sztuki czy przedmiot użytkowy np. stary zegar i chcemy go jakoś odnowić, jednak nie mamy pomysłu, jak to możemy zrobić? Otóż wówczas przede wszystkim nie róbmy nic na własną rękę. Zdecydowanie lepiej jest poprosić o pomoc konserwatora.

A zatem szukamy najbliższej pracowni konserwatorskiej i umawiamy się na spotkanie. Jeśli nasze dzieło sztuki jest za duże, możemy spokojnie umówić się w domu. Następnie konserwator poddaje je oględzinom, zapewne powie nam też, kto wykonał daną pracę albo z jakiego okresu pochodzi dany mebel i następnie pomoże nam odrestaurować go.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-mis-prostokat/ https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-spania/z-nogawkami/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-dla-dzieci-i-niemowlat/kombinezony-pluszowy-baranek/